JM Innovations



North Dakota Ag News Headlines
North Dakota 4-H Archery Match Winners Named
North Dakota Ag Connection - 07/09/2018

Archery teams from Grant, Wells, Ramsey, Steele/Traill and McIntosh counties placed first in their age and bow divisions at the North Dakota State 4-H Archery Championships held recently at the North Dakota 4-H Camp near Washburn.

Senior archers competed in 3-D, World Federation field archery and a half round of National Field Archery Association field archery to complete the 2018 4-H Championship Match. The cumulative scores of the top four archers in the three events determined if they qualified for the 2019 National 4-H Shooting Sports Championships in Grand Island, Neb.

The 4-H State Championship competition for all divisions was a 3-D match consisting of 30 targets with one arrow shot for a score on each target. In addition, youth in the senior freestyle division shot 40 arrows at 30, 40, 50 and 60 meters in the World Federation field archery and 40 arrows in National field archery competitions at various distances measured by yards.

The top four senior freestyle archers were:

First - ShiAnne Boehm, Morton County, with a score of 715

Second - Ethan Sprague, Stutsman County, with a score of 696

Third - Ethan Myers, Ward County, with a score of 676

Fourth - Ben Niemuth, Morton County, with a score of 660

They are eligible to advance as a team or individually to the 4-H National Championships in 2019.

Senior Barebow

The Grant County team of Isiah Cook, Sarah Cook, Madalynnh Sauter and Dixie Sauter took first place.

The top individual scorers were:

First - Sabrina Dunlop, Rolette County, with a score of 237

Second - Isiah Cook, with a score of 171

Third - Halle Dunlop, Burleigh County, with a score of 150

Junior Freestyle

The Steele/Traill County team of Emma Gullicks, Devin Fulton and Mason Knudson placed first.

The top individual scorers were:

First - Wyatt Dunlop, Rolette County, with a score of 254

Second - Teagan Erbele, Logan County, with a score of 244

Third - Trenton Erbele, Logan County, with a score of 243

Junior Recurve

Rebecca Morstad, Ramsey County, received first place with a score of 146.

Junior Barebow

The McIntosh County team of Kenady Gross, Kya Weist and Hailey Metzger placed first.

The top individual scorers were:

First - Karissa Mann, Logan County, with a score of 207

Second - Wyatt Dunlop, Rolette County, with a score of 173

Beginner Freestyle

The Ramsey County team of Mathew Graue, Braxton Boline, Camilynne Walters and Brenner Wayman took first place.

The top individual scorers were:

First - Zach Estenson, Cavalier County, with a score of 207

Second - Graue, with a score of 183

Third - Anja Schluchter, Pembina County, with a score of 174

Beginner Barebow

The Wells County team of Rebecca Copenhaver, Brody Jones, Westin Opdahl and Hanna Widicker took first place.

The top individual scorers were:

First - Camden Weist, McIntosh County, with a score of 143

Second - Adam Orgaard, Oliver County, with a score of 142

Third - James Dahl, Emmons County, with a score of 132

Masters Division

The top individual scorers were:

First - Kail Larsen, Stark-Billings County, with a score of 821

Second - Chris Morstad, Ramsey County, with a score of 820

Third - Will Peckham, Stutsman County, with a score of 785

Send this article to a friend


Other North Dakota Headlines
Ag-Bag Plastic
Osseo Plastics
Copyright 2018 - USAgNet.com. All Rights Reserved.